8 Emekli Generale Soruşturma Şoku

8 Emekli Generale Soruşturma Şoku

Işık Koşaner, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt'ın da aralarında bulunduğu 8 emekli general hakkında soruşturma yürütülmüş.

Işık Koşaner, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt ve İsmail Hakkı Karadayı'nın aralarında bulunduğu 8 emekli general hakkında soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Savcı Hüseyin Ayar tarafından yürütülen soruşturma 11 Kasım'da sonlandırıldı. Emekli Genelkurmay Başkanları hakkında takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında, "Soruşturmamıza konu ele geçirilen belgeler içinde bu şüpheliler ile ilgili atılı suçu işlediklerine dair kamu davası açmaya yeterli delil elde edilemedi" denildi.

Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde şikayet dilekçesi sunmuştu. Adem Çevik, Eski Genelkurmay Başkanları emekli Orgeneraller Işık Koşaner, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt, İsmail Hakkı Karadayı, emekli orgeneraller Çevik Bir, Doğu Aktulga ile emekli Tümgeneraller Abdullah Kılıçarslan ve Hüsnü Can Teller'i "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmak veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlamış ve bu isimler hakkında soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

Genelkurmay BAŞKANLARINA SORUŞTURMA

Adem Çevik'in dilekçesini inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, incelemesinin ardından, Eski Genelkurmay Başkanları emekli Orgeneraller Işık Koşaner, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt ve İsmail Hakkı Karadayı'nın da aralarında bulunduğu isimler hakkında soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Yani, Genelkurmay başkanları dahil 8 general şüpheli konumundaydı.

ELE GEÇEN BELGELERDE SUÇU İŞLEDİKLERİNE DAİR YETERLİ DELİL YOK

8 general hakkındaki soruşturmayı, Balyoz soruşturmasının Savcısı Hüseyin Ayar yürüttü. Soruşturma kapsamında şüpheliler ifadeye çağrılmadı ve soruşturma sonucunda şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verildi. Şüpheliler hakkında dava açılmaya gerek görülmedi. Savcı Hüseyin Ayar tarafından verilen takipsizlik kararında soruşturmanın 'Adem Çevik isimli vatandaşın şikayeti üzerine başlatıldığı' belirtildi. Takipsizlik kararında şöyle denildi; "Soruşturmamıza konu ele geçirilen belgeler içinde bu şüpheliler ile ilgili atılı suçu işlediklerine dair kamu davası açmaya yeterli delil elde edilemedi" denildi.

AYİM ÜYESİ OĞURLU'YA DA TAKİPSİZLİK

Gölcük Balyoz soruşturması kapsamında tutuklama istenilen Askeri Yüksek İdari Mahkemesi (AYİM) İkinci Daire Başkanlığı üyesi Kurmay Albay Osman Gündüz Bora Oğurlu hakkında da geçtiğimiz gün takipsizlik kararı verilmişti. Oğurlu'nun avukatı Hakan Tunçkol savcılığa dilekçe vererek, müvekkili Oğurlu'nun yüksek mahkeme üyesi olduğunu ve sivil mahkemelerde yargılanamayacağını belirtmiş ve savcılık Oğurlu hakkında dava açılmasına gerek görmemişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler