Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, Mardin’in Nusaybin ilçesinde, kaçak kullanımı engellemek amacıyla yapılan yeni yeraltı şebekesi yatırımını engelleyen ve %72 oranında kaçak elektrik kullandığı iddia edilen ve daha önce"Biz hırsız değiliz" yazılı pankart asılan sitede, yapılan kontrollerde, yeni döşenen şebekeden kaçak elektrik hattı çekildiği belirlendi. Kaçak hattı çeken şahıslar, denetim ekiplerinin geldiğini fark edince kullandıkları malzemeleri bırakarak kaçtı.

Biz Hırsız Değiliz Pankartı Asmışlardı 1

%72 oranında kaçak elektrik kullanılıyor iddiası

Dicle Elektrik şirketinin iddiasına göre, Mardin’in Nusaybin ilçesinde kaçak kullanımı da önleyecek olan yeni şebekeden enerji almayı reddederek Dicle Elektrik’in yatırım çalışmasını engelleyen site sakinleri, %72.2 oranında kaçak elektrik kullanıldığı tespit edilince site girişine “Biz hırsız değiliz” yazılı pankart astı. Ancak aynı sitede evlere yeni döşenen şebekeden kaçak elektrik hattı çeken şahıslar suçüstü yakalandı.

Kullanılan elektriğin %72’si kaçak

 Biz Hırsız Değiliz Pankartı Asmışlardı 2

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, Şerif Başak-3 isimli konut sitesinde eskiyen ve risk teşkil etmeye başlayan eski elektrik şebekesi toplanarak kaldırıldı. Eski şebekenin yerine yeni döşenen ve enerji kalitesini arttırıp kaçak tüketimi de önleyecek olan yeraltı şebekesinden elektrik verilmek istendi. İddiaya göre, site sakinlerinden bazıları, yeni şebekeden kaçak elektrik kullanamayacaklarını bildikleri için bu duruma karşı çıktı. Dicle Elektrik ekiplerine hakaret ederek siteden kovdukları öne sürülen şahısların, sitelerinde aylık 100 bin kWh elektriğin %72,2'sinin kaçak olarak tüketildiği tespit edildi. Bunun yıllık 2,2 milyon TL'lik bir fatura oluşturduğunun açıklanması üzerine, site girişine “Biz hırsız değiliz” yazılı büyük bir pankart astılar.

“Bodruma kaçak hat çekilmiş”

Biz Hırsız Değiliz Pankartı Asmışlardı 3

Şirketten yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Hafta sonu akşam saatlerinde Dicle Elektrik’e yapılan bir ihbar üzerine denetim ekipleri, polise de haber vererek Kışla Mahallesi’nde bulunan Şerif Başak-3 sitesine gitti. Yapılan kontroller sonucunda daha yeni döşenen yeraltı elektrik şebekesine ait korumalı kabloların elektrik panosunun altı kazılarak delindiği ve buradan evlere kaçak elektrik hattı çekilmeye çalışıldığı belirlendi. Metrelerce uzunluktaki kaçak hattın sitenin bodrumuna kadar çekildiği ancak konutlara bağlantısının henüz yapılamadığı saptandı. Ekiplerin geldiğini görünce kaçan kişilerin kullandıkları malzemeleri de olay yerinde bıraktığı belirlendi. Dicle Elektrik ekipleri, gerekli tespitleri yapıp tutanak altına aldıktan sonra delinerek zarar gören yeraltı kablolarını onardı ve kaçak hattı iptal etti.”

Biz Hırsız Değiliz Pankartı Asmışlardı 4

Avukatlar suç duyurusunda bulundu

Yaşanan olay üzerine Dicle Elektrik avukatları dava açtı. İlk incelemede, kaçak elektrik hattı çekilirken panonun bulunduğu alanın görünmemesi için buraya bir tır çekildiği tespit edildi. Avukatlar, kaçak elektrik hattı çekenle hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Biz Hırsız Değiliz Pankartı Asmışlardı 5

Kaynak: (Haber Merkezi)