Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, son günlerse sıklıkla yaşanan su sorununun nedenini belirlemek amacıyla Bağıvar Mahallesine gitti. Eş Başkan Hatun aralarında çok sayıda tuğla ile geri dönüşüm fabrikası, yakıt istasyonları ve düğün salonlarının yer aldığı işletmelerin kaçak su kullandığını tespit etti. Halkın içme suyu almasını engelleyen işletmelere ceza yağdı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 3

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, nüfusun ihtiyacından daha fazla su verilmesine rağmen içme suyu sorunu yaşanan Sur ilçesine bağlı Bağıvar Mahallesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Eş Başkan Hatun’a, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, Genel Sekreter Yardımcısı Aziz Özdoğan, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, ilgili daire başkanları ve meclis üyeleri eşlik etti.

Eş Başkan Hatun: Suyun yüzde 60’ı kayboluyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 1

Mahallede farklı noktalardaki kahvelerde halk bir araya gelen Eş Başkan Hatun, kentte ve mahallelere yetecek kadar su olmasına rağmen yaşanan içme suyu sorununun nedenlerine ilişkin yurttaşları bilgilendirdi. Kentte günde saniyede 310 bin metreküp içme suyu ürettiklerini belirten Hatun, mevcut nüfus için saniyede 260 bin metreküp içme suyunun yeterli olduğuna dikkat çekti. İçme suyunun bahçe sulamak için kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Hatun, “Barajdan gelen suyun tamamını bahçelere döksek bile bize yetmeyecektir. Neredeyse 7 yıldır yerel yönetimler içme suyu hatlarının bakımını yapmadı, bununla birlikte yeni hat da yapmadı. Tespitlerimize göre suyumuzun yaklaşık yüzde 60'ı kayboluyor. DİSKİ kaçak ekipleri bu konuyla ilgili büyük bir çalışma başlatacak” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 2

‘Bahçelerimizi içme suyu ile sulamayalım’

 

Bağıvar Mahallesine kesintisiz içme suyu verdiklerini ifade eden Hatun, “Mahalleye saniyede 100 litreye ihtiyaç duyulmasına rağmen 250 litre su geliyor. Ama bu içme suyu birçok şekilde kayboluyor. İçme suyunun amaç dışı kullanımını önleyelim, suyu paylaşalım. Uzun süre susuz kalmayalım. Günde 2 tanker gönderip tüm ağaçlarınızı sulayacağız. Yeter ki bahçelerimizi içme suyu ile sulamayalım, bunun makul bir yolunu bulmalıyız. Bahçelerimizi sulamak için komşularımızı susuz bırakmaya hakkımız yok” diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 6

“Suyun amaç dışı kullanımıyla ilgili bizlere ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız”

 

Bilgilendirmenin ardından vatandaşlar da, içme suyunun önemine dikkat çekerek, su sorunu yaşamamak için bundan sonra içme suyunu bahçelerde kullanmayacaklarını ifade etti. Mahalle sakinleri, “Suyun amaç dışı kullanımıyla ilgili bizlere ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız, ekipler gelsin, kontrollerini yapsınlar, bu sorunu çözsünler” dedi.

Kaçak su kullanan işletmelere para cezası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 5

Eş Başkan Hatun ve beraberindekiler, daha sonra mahallede bulunan pek çok tuğla ile geri dönüşüm fabrikalarını, yakıt istasyonları ve düğün salonlarını gece yarılarına kadar gezdi. Söz konusu işletmelerde kaçak su kullanımı tespit edildi. Kaçak su kullanımı nedeniyle içme suyu şebekelerinden suyun Bağıvar’da yaşayan vatandaşlara ulaşamadığı anlaşıldı. İşletme sahiplerini tek tek uyaran Eş Başkan Hatun işletmelerin içme suyu şebekesini kullanamaması için DİSKİ yetkililerine suyun kesilmesi talimatı verdi. DİSKİ’ye ait kepçelerle kaçak çekilen içme suyu hatlarına müdahale edildi. İşletmelere yüksek miktarda para cezası da kesildi.

Eş Başkan Hatun ayrıca, yetkililere, halkın susuz kalmaması için kaçak su kullanan işletmelerin aralıksız denetlenmesi talimatı verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 7

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 8

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kaçak Su Baskını 9

Kaynak: (DBB Basın Bülteni)