Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, 2023 yılında yol açma, genişletme, stabilize ve yeni asfalt serme çalışmaları kapsamında, kırsal mahalle grup ve mahalle yollarında çalışmalara devam etti.

Kırsalda grup mahallelerde vatandaşların güvenliği için yeni yollar yapıldı ve çeşitli yol çalışmaları yürütüldü.

Yolların zeminlerinde herhangi bir bozulma yaşanmaması için sathi kaplama asfalt serilen yollarda alt temel ve temel çalışması yürüten ekipler, ihtiyaç duyulan noktalarda kazı dolgu çalışması da yaptı.

Çalışmalarda ihtiyaç duyulan yollara beton asfalt, mahalle içi ve sathi kaplama asfalt sermeye uygun olmayan bölümlerin zeminine kilitli parke taşı döşendi.

230 bin ton sıcak asfalt serimi gerçekleştirildi

Ekipler, merkezde bulunan caddeler, bulvarlar ve yeni açılan yollarda 230 bin ton sıcak asfalt serdi, 17 ilçede devam eden çalışmalarda ise 1490 kilometre kırsal yolu tamamladı.

Kent merkezi ve kırsal mahallelerde yürütülen çalışmalarda 530 bin metrekare parke taşı döşerken, ilçe belediyelerine 665 bin metrekare parke taşı teslim etti.

32 bin metrekare kaldırım ve 27 bin 600 metre bordür çalışması yapan ekipler, 54 aydınlatma direği ile caddeleri ışıklandırdı.

Konkasör (taş kırma) tesisinde üretilen 150 bin ton alt temel/temel malzeme kent genelinde stabilize yol yapımı ve bakım onarım işlerinde kullanıldı.

Kaynak: (Haber Merkezi)