Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, tarihi surlarının restore edilmesiyle 82 numaralı burcu, kadınların zihinsel ve fiziksel güçlenmesine yönelik bir merkeze dönüştürdü.

2022'de tamamlanan restorasyon sonrasında, "Dağkapı Sur Kadın Kültür Merkezi" olarak hizmet veren tarihi mekanda kadınlar çeşitli kurslara katılarak kendini geliştirme fırsatı buluyor.

Diyarbakır’da Bu Kadınlar Karate Biliyor 1

Merkezde okuma-yazma, Kur'an-ı Kerim tefsiri, el sanatları ve aşçılık gibi geleneksel becerilerin yanı sıra, kadınların özgüvenlerini artırmalarına ve kendilerini korumalarına yardımcı olacak yakın savunma eğitimleri de veriliyor.

Kadın Yaşam Merkezi sorumlusu Ayşe Acay, kültür merkezinde binin üzerinde kadına hizmet verdiklerini belirtti.

82 no’lu burcun daha önce kullanılamaz halde olduğunu aktaran Acay, restorasyonun ardından burada çeşitli hizmetler vermeye başladıklarını aktardı.

Diyarbakır’da Bu Kadınlar Karate Biliyor 2

Merkezde kursların yanı sıra psikolojik danışma hizmetleri de verdiklerini anlatan Acay, kadınların hayatlarına dokunabildiklerini ifade etti.

"Taciz ediliyorlar, hırsızlığa maruz kalıyorlar"

“Dışarıda kadınlarımızın başına her türlü olay geliyor. Bunları televizyonlarda çok görüyoruz. Taciz ediliyorlar, hırsızlığa maruz kalıyorlar. Bundan dolayı kadınlarımızın bu eğitimi almaları, çok önemli. Birçok kadın bu eğitimi aldıktan sonra kaybettikleri öz güveni tekrar kazandı. Kadınlarımız dışarıda kendilerini savunabiliyor. Rahatlıkla dışarı çıkabiliyorlar.”

Diyarbakır’da Bu Kadınlar Karate Biliyor 3

Diyarbakır’da Bu Kadınlar Karate Biliyor 4

Kaynak: (Haber Merkezi)