BİSMİL'DE VELİLER OKUDUKLARI KİTAP İÇİN SINAVA GİRDİ

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Köseli İlk ve Ortaokulu Müdürü Muhammed Kaçmaz tarafından başlatılan, sosyal medya bağımlılığına karşı "Anne baba benimle kitap okur musun?" projesi kapsamında velilere okudukları kitap için sınav yapıldı.

sinav-kapak.jpg

afis-4.jpg

Köseli ilk ve Ortaokulu'nda, Okul Müdürü Muhammed Kaçmaz'ın çabaları ve İş İnsanı Musa Çelebi'nin katkılarıyla başlatılan Sosyal medya bağımlılığına karşı proje kapsamında velilere okumaları için "Başarıya Götüren Aile" adlı kitap dağıtıldı. 3 haftanın ardından veliler okudukları kitaba ilişkin sınava girdi.

Sınav sonucunda dereceye giren velilere çeşitli ödüller verilecek.

Köseli İlk ve Ortaokulu'nda sınav dolaysıyla yapılan programa, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince, Bismil İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Güngör Kıraslan, Bismil Emniyet Müdürü Hasan Turan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Gülseven, projeye destek veren iş insanı Musa Çelebi katıldı.

271610046-630697611689154-2845595586215502638-n.jpg

Bugün burada Köseli ilk ve ortaokulumuzda okul idarecilerimiz, hayırsever iş adamımız ve öğrenci velilerimizle beraber “anne baba benimle birlikte okur musun?” projesi kapsamında bir araya gelindiğini ifade eden Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince, İnsan oğlu yaratılışında hayatını sürdürmesi ve bu dünyadaki yaşam süresini tamamlayınca kadar olan süre içerisinde en önemli kavram bilgi kavramıdır. Bilgiye sahip olursak bilgiyle donanırsak hem kendimizi, çevremizi, tabiatı ve hem dünyayı daha iyi anlar ve anlamlandırırız. Bugün okul yönetimimiz hayırsever iş adamımız ve öğrenci velilerimizle beraber çok güzel bir etkinlik meydana getirdik. Okul idaresi tarafından belirlenen bir kitap öğrenci velilerimize dağıtıldı. Velilerimiz o kitabı evde okudular yorumladılar. Kitabın içeriği anlamıyla ilgili kendi hayat akışlarına tatbik ettiler. Yine bunun değer kazanması maksadıyla diğer insanlara çevremize örnek olması maksadıyla bir sınava tabi tutuldular. Bu sınavın velilerin bilgisini ölçmek için değil, diğer insanlara ne kadar örnek olduğunu öğretmek maksadıyla yapıldı. İnsanoğlu öğrenmek ve öğretmek üzere yaratılmış bir varlıktır. Bir insan öğrenecek ki insan olduğunu bilecek ve adlandırılacak öğrenmese bazı kavramların içerisi yapısı boş kalır. Okuma yazması olmayan bazı velilerimiz sınava girmek için evde çocuklarına kitabı okutarak dinleyip anlayıp o şekilde sınava hazırlatıp bugün çocukları yardımıyla sınava girdiler. Sınava çocuklarıyla birlikte giren okuma yazması olmayan ailelere sınavda çocukları soruları kendilerine şıklarıyla birlikte okuyor. Aileleri de o şekilde cevapları vererek sınavlarını bitirmiş oldular. Bu çok güzel ve anlamlı bir davranıştır. Dolaysıyla burada bu projenin maksadına ulaşmasının en güzel örneğidir. Dedi.

271591924-630697548355827-4121364361679394366-n.jpg

271549645-630697465022502-3408756803175361068-n.jpg

'ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZİN EN ÖNEMLİ UNSURU'

Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Gülseven ise kampanyaya katılan kadın velilerin çokluğundan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Bu nedenle çocuklar bizim en değerli varlıklarımızdır. Burada bulunan tüm velilerimize ve projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

mudur-kapak.jpg

Okul Müdürü Muhammed Kaçmaz ise yaptığı açıklamada, Öğrencilerimizin değişmesi için önce ailelerin değişmesi gerektiğine inandık. Ailelerimiz ve çocuklarımız içinde sosyal medya bağımlılığı yaygınlaştığını gördük. Bundan dolayı öğrencilerimize okulda eğitim vermekte zorlanıyoruz. Bunu değiştirmek için velilerimize yönelik bir çalışma başlattık. Çalışmamızın gayesi ailelerin kitap okumaya teşvik etmek çocuklarıyla diyalog kurmaları onlarla vakit geçirmeleri için bir proje geliştirdik. Yaptığımız bu proje bugün gördük ki belirli bir aşamada başarılı olduğumuz gördük. Velilerimizin bu üç haftada kitap okuyarak hayatlarında bazı değişiklilerin meydana geldiğini çocuklarıyla vakit geçirdiklerini gördük, bu bizi gururlandırdı, heyecanlandırdı daha büyük projeler için inşallah daha güzel şeyler yapmayı düşünüyoruz. Dedi.

musa-celebi.jpg

BİR MİLLETİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞIDIR

Projeye sponsor olan iş adamı Mega Çırçır Fabrikası Sahibi Musa Çelebi” Bir milletin en büyük zenginliği yetişmiş insan kaynağıdır. Bundan dolayı eğitime tüm iş adamları destek vermeleri gerekiyor. Bana bu proje için teklif geldiğinde sosyal medya bağımlılığı nedeniyle, eğitim seviyesi düştüğü bildiğim için hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Bismil’de 35 bine yakın öğrenci var bu öğrencilere sahip çıkmalıyız. Halk olarak her şeyi Devlet’ten beklemekle olmaz iş adamları insanlar okullara sahip çıkması gerekiyor. Bu proje çok güzel bir proje bunun gibi projelerin genişletilmesi gerektiğin düşünüyorum. Diye konuştu.

roportaj-2.jpg

Sınava giren öğrenci velisi Mustafa Demir” Kızım bu sene bu okula birinci sınıfa okula başladı. hocalarımızın biz velilere yönelik çok güzel bir proje geliştirdiler. Onların yaptığı bu proje sayesinde ailece kitap okumaya başladık. Evde eşimle birlikte kitap okumamız çocuklarımızın üzerinde de çok güzel bir etki oluşturdu. Çocuğum okuması olmamasına rağmen eline bir kitap alarak baba gel birlikte kitap okuyalım diyor. Bundan dolayı evde bir program yaptık. Okuma saati ders çalışma saati gibi program düzenledik. Kitap okuma insanı kendine getiriyor. İnsan bazen yaptığı yanlışları görüyor. Ona göre hayatına çekin düzen veriyor. Bundan dolayı ailelere tavsiyem kitap okumalarıdır.

roportaj-cift.jpg

Sınava giren Yücel ve Fatma Tankut çifti” Okul idarecinin böyle bir projenin yapmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu proje ile daha çok kitap okumaya önem verdik. Çocuklarımızla daha çok vakit geçirmeye ve ilgilenmeye başladık. Buradan tüm ailelere önerimiz çocuklarıyla daha çok vakit geçirsinler. Onlarla ilgilensinler, bunun yolu da birlikte kitap okumakta geçer, biz bunu gördük ve tavsiye diyoruz.

roportaj-7-001.jpg

Sınava Giren başka bir veli Ahmet Yaşar ” Okuma etkinliği kapsamında sınava girmek üzere burada bulunuyoruz. Evde sürekli telefonla uğraşan bir veli haliyle zamanını çocuklarıyla değil, telefonla geçiriyor. Çocuklarda velilerine özenerek telefonla vaktini geçiriyor. Bu proje kapsamında da annenin babanın kitap okurken görünmesi çok önemlidir. Sınav için seçilen kitap kişisel bilişim kitabıydı. Tamamen başarılı çocuk nasıl yetiştirilir, temasını anlatıyordu. Bu açıdan da okuyan veliler için çok yararlı olduğu gibi çocuklar içinde çok yararlı oldu.

roportaj-bayan.jpg

Sınava giren öğrenci velisi Vildan Karagöz” Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ben bu kitabı okuduktan sonra özelikle kendi ailem başta olmak üzere bu köyde ki tüm ve kendimden çok yanlışı fark ettim. En büyük yanlışları hep komşusunun çocuğuyla bir kıyaslama sorunu var. Aileler aslında bu yanlışa iyi niyetle yapıyorlar, ama çocuklarına istemeden zarar veriyorla,r çocukları ailelerin yaptığı bu yanlıştan dolayı hırs yapıyorlar, bu sefer çocuklar komşularının çocuklarını kendilerine rakip olarak görüyorlar. Bundan dolaylı çocuklar istemedikleri bir eylemi gerçekleştirme yoluna giriyorlar buda çocukların hayatına olumsuz bir etki bırakıyor. Bundan dolayı böyle güzel etkinlikler daha çok yapılarak ailelere bilinçlendirmeli .”Dedi.

roportaj-4.jpg

Sınava giren öğrenci velisi Erkan Sevim” Bu etkinlik çok güzeldi kitap okuduk bilgilendik, sınava girdik çocuklarımızla diyalog içine girdik, bundan dolayı hayatımıza çok güzel bir etki yarattı. Bu projenin tüm okullarda yapılmasını istiyorum toplumun böyle bir çalışmaya ihtiyacı var. İfadelerini kulandılar.

Sınav sonucunda dereceye girenlere çeşitli ödüler verilecek.

sinav-1.jpg

sinav-5.jpg

sinav-2.jpg

271550911-630697528355829-4191561357858462413-n.jpg

271549221-630697585022490-2416585281934875527-n.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler