SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı geçtiğimiz günlerde netleşti. Bu zamma göre emekliler yüzde 24,73 oranında zam alacaklar.

Sabah'ın servis ettiği habere göre, Memur emeklileri ise enflasyon farkı ve toplu sözleşme gereği yüzde 19,31 zam alacak.

Kök maaşı 8 bin TL'nin altında olan emeklilerin maaşı değişmeyecek. Çünkü 8 bin TL'ye uygulanan yüzde 24,73'lük zam, maaşı 10 bin TL'nin üzerine çıkarmadığı için, bu emekliler yine 10 bin TL almaya devam edecek.

Sabah'ın haberine göre, Şimdi milyonlarca emeklinin gündeminde refah payı verilip verilmeyeceği ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi var.

En düşük emekli maaşı başta olmak üzere emekliler için düşünülen üç formül öne çıkıyor.

EMEKLİYE REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Son yıllarda zam dönemlerinde refah payı uygulaması sıkça gündeme geldi. Bu temmuz için de beklentiler güçlendi.

Yüzde 24,73 olan enflasyon oranına 10 puanlık bir refah payı eklenmesi, zam oranını yüzde 35'e çıkaracak.

Memur ve memur emeklileri için ise bu oran yüzde 30'u bulacak. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Refah payı ile ilgili şu an bir çalışmamız yok" açıklamasında bulunmuştu.

EMEKLİ MAAŞLARI EŞİTLENECEK Mİ?

Ocak ayında uygulanan bir yöntem olarak, tüm emeklilerin zam oranlarının eşitlenmesi gündeme gelebilir.

Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışları düşük çıkmış ve memur emeklileriyle eşitlenmişti.

Temmuzda ise memur emeklilerinin artışları SGK ve Bağ-Kur emeklilerine göre düşük kaldı. Bu durumda da bir eşitleme yapılabilir ve refah payı verilerek eşit zam uygulanabilir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bir diğer formül ise 10 bin TL olan taban maaşın artırılması. Her zam döneminde yapılan bu uygulamanın temmuzda da yapılması bekleniyor. Bu durumda kök maaşı ne olursa olsun, tüm emekliler zam alacak.

Bu artışta yine 6 aylık enflasyon oranının kullanılması planlanıyor. Böylece taban maaşın 12-14 bin TL olması bekleniyor.

Eğer yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 38 baz alınırsa, taban maaşın 14-15 bin TL bandında olması gündeme gelebilir.

En düşük emekli maaşı için yasal düzenleme gerekiyor. Karar verildikten sonra yasa teklifi olarak TBMM'ye sunulacak, görüşüldükten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ