İran'da 61 milyon 172 bin seçmen bulunuyor. Resmi açıklama olmamakla birlikte, İran resmi ajansı IRNA, yaklaşık 25 milyon seçmenin oy kullandığını duyurdu. Seçimlere katılım oranına ilişkin ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İran Meclisi'ndeki 290 sandalye için ülke genelinde 15 binden fazla aday yarışırken, Uzmanlar Meclisi'ndeki 88 sandalye için ise 144 aday seçimlere katıldı.

Seçimlere katılan farklı siyasi cephelerden adayların ortak listelerle yarıştığı Tahran'daki seçimlerde, şimdiye kadar açılan sandıklarda muhafazakarlar ile radikal muhafazakarların listeleri önde gidiyor.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, yaptığı açıklamada, Tahran'da Payidari Cephesi listesinden Seyyid Mahmud Nevvabiyan'ın ilk sırada yer aldığını ve onu sırasıyla diğer adayların izlediğini belirtti.

Açılan sandıklara göre, "Milletin Sesi" listesiyle seçime giren Ali Mutahhari'nin ilk otuz kişilik listede yer almaması dikkat çekti.

Uzmanlar Meclisi seçimlerinde Güney Horasan eyaletinden aday olan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 333 bin 629 geçerli oyun 275 bin 463'ünü alarak seçildi. Üç dönemdir Uzmanlar Meclisi üyesi ve Mazenderan eyaletinden aday olan Sadık Amuli Laricani ise ilk beş aday arasına giremeyerek seçilemedi.

Kaynak: DOĞRUHABER