DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındığını açıklamıştı.

Van İl Seçim Kurulu kararını verdi!

Van İl Seçim Kurulu, Ak Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmeden İl Seçim Kurulu, Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesi kararını aldı.

Van’da Kazanan Dem Parti Adayı Zeydan’ın Memnu Hakları Alındı

'Hukuki süreci başlatacağız'

 

Mazbatanın Ak Parti’nin Adayı Arvas’a verilmesinin ardından Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman’dan açıklama geldi. Böylesi bir durumun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu savunan Karaman: "Son verilen karar yok hükmündedir. Zeydan’ın bugün mazbatasını alması gerekiyor, vermemeleri halinde gerekli hukuki süreci başlatacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı yaptık. Fakat bütün bunlar önceden kurguladığını gösteriyor. Diğer tüm DEM Belediye eş başkan ve meclis üyeleri içinde önümüzdeki süreçte kurgulanmış bulanların devreye girmesi ihtimali var" ifadelerini kullandı.

Van’da Kazanan Dem Parti Adayı Zeydan’ın Memnu Hakları Alındı 1

“Temyiz yolu açık olduğundan bu keyfi karar kesinleşmemiştir”

 

Diyarbakır eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise şunları söyledi:

"Abdullah Zeydan ile ilgili olarak Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 04.04.2023 tarihinde verilen ek karar ile memnu (yasaklanmış) hakların iadesine karar verildiği, karara karşı temyiz yoluna başvurulmadığından kesinleştiği; yasanın öngördüğü kanun yolunun temyiz kanun yolu olduğu ve bu husus kararda açıkça gösterilmesine karşın 29.03.2024 tarihinde Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün yazısı gerekçe gösterilerek yasal olarak öngörülmeyen biçimde önceki kararın ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Temyiz yolu açık olduğundan bu keyfi karar kesinleşmemiştir. Bu nedenle uygulanamazdır. Bu keyfi ve hukuksuz uygulamaya karşı durmak öncelikle tüm hukukçuların görevidir."

"Van halkının iradesi siyasi bir darbe ile gasp edilmiştir"

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi ise İl Seçim Kurulu’nun verdiği kararı paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

"Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Sayın Abdullah Zeydan, seçilme yeterliliği uygun bir şekilde aday olarak Van halkının yüzde 55 çoğunlukla seçilmiş iradesidir. Ancak yargı, siyasi bir talimatla seçime 2 gün kala hukuksuz bir itiraz süreci işleterek Van halkının iradesini siyasi bir darbe ile gasp etmiştir. Van İl Seçim Kurulunun verdiği hukuksuz kararla mazbatanın ikinci olan partiye verilmesine karar verilmiştir. Van halkının iradesine yönelik bu hukuksuz, adaletsiz ve gaspçı uygulamalara karşı tüm üyelerimizi, meslektaşlarımızı ve demokratik kamuoyunu halkın iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Sürecin takipçisiyiz"

31 Mart’ta yapılan Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal oyların yüzde 55,48'ini, AK P'li aday Abdulahat Arvas ise, yüzde 27,15 oy oranıyla ikinci olmuştu.

Van İl Seçim Kurulu oy çokluğuyla mazbatanın Abdulahat Arvas’a verilmesine karar verdi.

Kaynak: (Haber Merkezi)