Van’da neler oldu, neler yaşandı? Van Büyükşehir Belediyesi başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın hakları geri mi alındı? Vatandaşlar, ‘Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım mı atandı’ sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar…

DEM Parti'nin adayı Abdullah Zeydan, 31 Mart'taki yerel seçimde resmi olmayan sonuçlara göre Van'da oyların yüzde 55.48'ini alarak başkan seçildi. Kentteki tüm ilçe belediyelerini de DEM Parti kazandı.

Van’da Kazanan Dem Parti Adayı Zeydan’ın Memnu Hakları Alındı 2

DEM Parti'nin bugün yayınladığı açıklamada 'Van'da yeni hukuksuz girişimler devreye konulduğu' savunuldu.

Açıklamada, Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurduğu, inceleme sonucu YSK tarafından adaylığı kabul edildiği dile getirildi.

'İki gün kala başvuru'

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ya bildirimde bulunmuştur.

'Halk iradesi yok sayıldı'

Van’da Kazanan Dem Parti Adayı Zeydan’ın Memnu Hakları Alındı 3

Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz."

Memnu haklar, daha önce ceza almış kişilerin seçme ve seçilme hakları dahil bazı haklarını tanımlamak için kullanılıyor.

“Memnu hakkı” nedir? Geri alınması ne anlama gelir?

Türk Ceza Kanunu’nun 1. kitabının “Yaptırımlar” başlıklı 3. kısmının “Güvenlik Tedbirleri” başlıklı 2. Bölümü’nde yer alan 53. maddesinde düzenlenmektedir. TCK’nin 53. maddesine göre hak yoksunluğu kural olarak, kasten işlenen bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkûm olunması durumunda, mahkûm olunan hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmayı ifade etmektedir. Kısacası belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma için aşağıdaki şartların olması gereklidir. Bunlar:

İşlenen suç kasıtlı suç olmalıdır.

Hapis cezasına hükmedilmelidir.

Fail 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkum olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar aşağıdaki hakları kullanamaz.

TCK’nin 53. Maddesi’nde belirtilen hak yoksunlukları ise şunlar:

Kamu görevinin üstlenilmesinden, atanmaya ve seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten yoksunluk,

Seçme ve seçilme ehliyetinden yoksunluk,

Velayet hakkından, vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan yoksunluk,

Vakıf, dernek, sendika, şirket ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksunluk.

Resmî izne tabi bir meslek veya sanatı icra etmekten yoksunluktur.

Editör: Nurşen Ağar