Batman'ın Sason İlçesine bağlı Geçitli (Teruk) köyünde ikamet eden Medeni Soner, iki gün önce küçükbaş hayvanlarını aşı yaptırdığını, aşının ardından dün gece saatlerinde bilinmeyen bir nedenle 30 keçisinin telef olduğunu söyledi.

Keçileri Telef Olan Çiftçi Feryat Etti 1

Geçitli köyünde küçükbaş hayvan besiciliği yaparak geçimini sağlayan 8 çocuk babası Medeni Soner, hayvanlarına uygulanan ilacın ardından biranda keçilerinin bitkin düşerek kısa sürede 30 keçinin telef olduğunu söyledi. Keçilerinin tek geçim kaynağı olduğunu belirten Medeni Soner, “Keçilerim benim ve ailemin tek geçim kaynağıydı. Baharın gelmesiyle birlikte her yıl keçilerime uyguladığımız ilaçların benzerini uyguladık. Kısa süre sonra halsizleşen keçiler bir bir yere düşmeye başladı. Yere düşen keçiler telef olmaya başlayınca kısa sürede 30 keçim telef oldu. Köy muhtarımıza durumu bildirmemin ardından ilçe tarım ve orman müdürlüğüne bağlı ekipler köye gelerek incelemelerde bulundu. Hayvanlardan alınan numuneler incelenmek üzere hayvan laboratuvarına gönderildi. Bu keçilerim benim ve ailemin tek geçim kaynağıydı” ifadelerini kullandı.

Keçileri Telef Olan Çiftçi Feryat Etti 2

“Geri kalan hayvanlarım da telef olmasın”

Geri kalan 50'ye yakın küçükbaş hayvanının da bitkin bir halde olduğunu ifade eden Soner, bu hayvanlarının da telef olmasından endişe duyduğunu vurguladı.

Hayvanlarının tek geçim kaynağı olduğunu dile getiren Soner, yetkililerden kendisine yardımcı olmalarını istedi.

Hayvanların kesin ölüm nedeninin yapılacak incelemelerden sonra ortaya çıkması bekleniyor.

Keçileri Telef Olan Çiftçi Feryat Etti 3

Keçileri Telef Olan Çiftçi Feryat Etti 4

Keçileri Telef Olan Çiftçi Feryat Etti 5

Kaynak: (Haber Merkezi)