Borsa Başkanı Engin Yeşil'in Başkanlığında Borsada 11.10.2023 tarihinde gerçekleştirilen Pamuk Alım-Satım Seansında 350 ton 41 Renk Pamuk 44 TL'den işlem gördü.

Çok sayıda çırçırcı ve iplikçi katıldı. 
bismil'de çok sayıda çırçırcı katıldı. 

BEYAZ ALTIN CANÇEKİŞİYOR

Bölgede Beyaz altın olarak bilinen pamuk cazibesini yitiriyor,üreticilerin artık Bir kiloğram pamuk ile bir kiloğram gübre bile alamadığını dile getiren Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, fiyatlar karşısında önümüzdeki yıl pamuk üreticilerin artık pamuk ekemeyeceğini söyledi.

a3e81542-18c1-4f7e-8574-b9bed6cb5e9c

Diyarbakır Ticaret Borsasında gerçekleştirilen Pamuk Alım-Satım Seansında konuşan DTB Başkanı Engin Yeşil üretimin devamlılığı için kilogram fiyatının 29 TL’nin altında olmaması gerektiğini, mevcut fiyatlarla üretimin artmasının imkânsız olduğunu belirtti.Stratejik ürün olan pamuğun üretiminin artırılabilmesi için girdi maliyetleri dikkate alınarak desteklenmelerin artırılması ve zamanında ödenmesi gerektiğine dikkat çekti.

ba0cb4b0-8e6f-498f-9b76-11b92ce5e6f1

DESTEKLEMELERLE SÜBVANSE EDİLSİN

Tarımda üretimin devamı için Hükümetin, tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel girdi maliyetlerindeki fiyat artışını dikkate alması ve bu maliyetleri desteklemelerle sübvanse etmesi gerektiğine vurgu yapan DTB Başkanı Engin Yeşil  Mazottan gübreye, tohumdan zirai ilaca kadar tüm maliyetler katlanarak artarken bu sene pamuk başta olmak üzere tarımsal ürünlerin alım fiyatının artmaması üreticileri mağdur etmiştir. Böyle devam ederse ve çiftçinin zararı telafi edilmezse ekim yapılamaz duruma gelinir ve üretim durur.

13040d09-6377-4a92-a29e-2b79cc3d184f

SÖZLEŞMELİ ÜRETİME GEÇİLSİN VE DESTEKLER ARTSIN

DTB Başkanı Engin Yeşil, Çiftçilerin geleceğe yönelik plan yapabilmesi ve pamuk üretimine devam edebilmesi için sözleşmeli üretime geçilmesi ve Desteklemelerin avans olarak ödenmesi gerektiğinin altını çizdi ve böylece pamuk ekim alanının artmasına katkı sağlanacağını belirti. Pamukta 2022 yılında 1,60 olan prim desteği bu yılda değişmeyerek 1.60 TL olarak kalmıştır. Prim desteğinin en az 4 liraya çıkarılması gerekiyor. Bölgede kütlü pamuğun üretim maliyeti kilogram başına 23 TL civarındadır. Geçen sene maliyetin altında satılan pamuk, bu sene yine maliyetin altında satılmakta ve gelecek yılda yine maliyetin altında satılacağı endişesi taşınmaktadır. Girdi fiyatlarına bakıldığında geçen sene 18 TL olan mazot 41 TL, gübre 8 bin TL den 13 bin TL’ye İlaçlar aynı şekilde, yani girdi fiyatları 3-4 kat artmış ancak maalesef ne Pamuk fiyatı nede diğer tarımsal ürünlerin fiyatı aynı şekilde artmıştır. 

2c179daf-0b2f-440f-817e-ff738bd0241f

ÇİFTÇİ TARLASINI EKMEKTEN VAZGEÇECEK

1 kilo kütlü pamuğun üretim maliyeti 23 lira civarındadır. Buna göre üreticinin kar edebilmesi için kütlü pamuk satış fiyatının en az 29 lira olması gerekiyor. Ancak mevcut tabloya göre pamuk üreticisi, zararına satış ile karşı karşıyadır. Çiftçinin bu yıl ektiği pamuğun geliri, gelecek yılın tarla hazırlığına bile yetmiyor. Dolayısıyla çiftçi tarlasını ekmekten vazgeçmek durumunda kalacaktır.